SZZ - Státnice

Přihláška
Přihlásit se na státnice můžete vesměs kdykoliv, kdy jsou otevřeny termíny. Ty zjistíte na stránkách Fakulty > Student > Studijní portál > Přihlášení uživatele > Hlavní menu > Státnice. Tam si zvolíte termín a zapíšete se. Jakmile budete mít zapsané všechny zkoušky a zápočty v indexu i ve STAGu (včetně BP) vydáte se na studijní oddělení, kde předáte svůj index ke kontrole. Je třeba hlídat si termíny, jelikož kontrola indexu probíhá přibližně měsíc před SZZ, proto si nejzazší termín hlídejte na stránkách FP. Po kontrole si index zase vyzvednete, abyste jej mohli v případě potřeby předložit u státnic. Rovněž obdržíte formulář, ve kterém vám Univerzitní knihovna, katedra a případně koleje potvrdí, že nejste TUL nic dlužni a který odevzdáte na studijním oddělení po SZZ. Pak již zbývá pouze zaslat email na sekretariát KHI, kde sdělíte jakou kombinaci témat jste si zvolili ke zkoušce (DK/DU, MUZ/REG).
  
Příprava
Příprava na státnice značně záleží na vašem stylu učení. Někomu stačí přečíst si otázky jednou den předem, někdo se musí připravovat půl roku. Rovněž je také velmi podstatné, zda si státnicové otázky vyhotovujete sami, či zda jste je získali už vypracované. Obojí má své výhody a nevýhody. V případě vlastních otázek je třeba začít i několik měsíců předem, vyhledat si potřebnou literaturu a vše si zapsat od nuly. Díky této delší přípravě si však budete otázky mnohem lépe pamatovat, zápisky budou psané formou, která vám vyhovuje a nemusíte se pak nervovat, že si nestihne vše pročíst. Pokud máte otázky od někoho jiného, nemusí vám zcela vyhovovat forma i délka vypracování, některé informace můžou chybět či být chybné. Na druhou stranu nemusíte trávit měsíce nad vypracováním, což se hodí v případě, kdy vás ještě čekají zkoušky a zápočty. Musíte však počítat s tím, že min. 14 před státnicemi strávíte učením od rána i do večera a pravděpodobně budete mít nervy, že vše nestihnete přečíst. Nejspíše se budete v duchu proklínat, proč jste se nezačali učit už o prázdninách. Nervy jsou každopádně se státnicemi spojené a nevyhnete se jim i sebelepší přípravou. Proto nezapomínejte pravidelně odpočívat a případně zvyšte příjem čokolády a hořčíku či vitamínu B, který pomáhá na nervy.

Doporučená literatura:
Muzeologie - Úvod do muzejní praxe (Kolektiv), Příručka muzejníkova (J. Žalman), muzeologie.net
• Dějiny - Dějiny českých zemí (J. Pánek), České země v evropských dějinách I.-IV. (Kolektiv), Dějiny českého národa (seriál), dejepis.com

Ke stažení:  
szz-statnice-rar
 heslo: finále
- obsahuje vypracované otázky na Dějiny, Muzeologii a Dějiny kultury 


Obecenstvo
Pokud budete klidnější, když u zkoušek budete mít osobu blízkou, pak ji pozvěte, pomůže vám překonat stres, který před zkouškou nastane. Přihlížející se může účastnit i zkoušky, stačí, když to před příchodem ke zkoušce oznámíte členovi komise. Vaše morální podpora si pak sedne stranou a stane se ,,majákem v bouřlivých vodách“. Samozřejmě nesmí nijak zasahovat do zkoušení, maximálně může u prezentace naznačit, že je třeba zrychlit, jelikož limit 15 minut se blíží ke konci. Oblečení nemusí mít formální, stačí když bude decentní. Přihlížející je před ústním vyhodnocením zkoušky vykázán za dveře. Na cizí zkoušky se z kolegiality nechodí.

Průběh
Přibližně 30 minut před udaným časem vaší zkoušku si pro vás přijde jeden z členů komise a podá vám obálky, ze kterých si vytáhnete lístečky s úplným zněním otázky. Poté si vás převezme jiný člen komise, který vás odvede do jiné třídy na tzv. potítko. Zde budete mít k dispozici vylosované otázky, psací potřeby, papír a případně i vodu. Poté máte cca 20-30 minut na sepsání poznámek (slouží pouze k vaší potřebě) k jednotlivým otázkám. Jakmile nastane čas, odvede vás dozor do místnosti, kde se konají státnice. Předáte flashdisk s prezentací a počkáte než bude připraveno její spuštění. Mezitím přijde jiný student, který si vylosuje a přečte své otázky. Následně odejde na potítko a vy přejdete k notebooku, kde zahájíte prezentaci BP. Prezentace by měla mít max. délku 15 minut, jinak může být přerušena vedoucím komise. Jakmile prezentaci dokončíte, přečte vás vedoucí práce posudek vaší BP, následně své hodnocení přečte váš oponent. Přítomní se vás poté mohou zeptat na vytknuté body, případně se zeptat to, co je samotné na vaší práci zajímá. Potom se přesunete ke stolu a vyberete si s kterou otázkou začnete. Každé otázce je věnováno max. 10 minut. Nestihnete tedy říct úplně všechno, vlastně stěží řeknete to základní, což je zhruba 1/3 náplně otázky a než se stihnete rozmluvit, tak je konec. Poté pokračujete další otázkou. Většinou vás zkouší pouze jeden člen komise, kterému dané téma přísluší, ale je možné, že se vás mohou ptát i ostatní zkoušející. Zkoušející po vás nechce detailnosti (např. Jaký paragraf upravuje vývoz sbírek), ale spíše chce vidět, že jste se připravovali a máte zběžný přehled. Jakmile zodpovíte všechny otázky, pošle vás komise za dveře. Zde počkáte cca 5 minut a poté si vás přivolají zpět. Zde vám oznámí vaše hodnocení, přičemž celkově dostáváte dvě známky: za BP a za ústní zkoušku. V případě, že jednu z těchto částí nesplníte, budete opakovat již pouze tu část, kterou jste nesplnili. Poté vám komise pogratuluje (v případě úspěchu), načež je můžete poprosit, zda si můžete odnést svou BP (v kroužkové vazbě) a můžete jít domu slavit či truchlit.


A co dál?

Dnem vykonání SZZ pozbýváte status studenta a s tím i veškerých výhod s tím spojených. Pokud nemáte podanou přihlášku na navazující obor, bude za vás stát po jeden měsíc platit zdravotní a sociální. Poté je třeba přihlásit se na úřad práce, nebo to případně nahlásit zaměstnavateli. Pokud budete pokračovat ve studiu a budete přijati, nemusíte se nikam hlásit a SOC a ZDR za vás nadále platí stát. Jestliže v tom máte zmatek, raději se zeptejte na studijním oddělení, úřadě práce nebo u své zdravotní pojišťovny, abyste poté nemuseli platit penále.

Promoce
Promoce je ceremoniál, při kterém oficiálně obdržíte bakalářský titul. Děje se tak v některé v liberecké kulturní budově (Dům kultury, Divadlo F.X.Š., Výstaviště). Pozvánka je vyvěšena na stránkách fakulty cca měsíc před konáním. V pozvánce je rovněž uvedeno, kdy a kde je možné zakoupit vstupenky pro vaše blízké, kteří by chtěli promoci vidět. Cena vstupenky je 100-150,-, pro absolventy je zdarma. Rovněž je nutné před promocemi uhradit poplatek za slavnostní štolu (barevný pruh látky s nápisem bakalář), který se pohybuje kolem 150-200,-. Pak již zbývá pouze počkat než nastane onen slavný okamžik. Absolventi přicházejí o půl hodiny dříve, aby se seznámili se zasedacím pořádkem a stihli si přečíst papírek s instrukcemi (kdy vstát, kdy sednout, kdy zpívat). Jakmile je obřad připraven, přijde děkan a předsednictvo. Následuje proslov a kulturní vložka. Poté jsou jednotlivé absolventi vyzváni k převzetí diplomu. Nejdříve pronesou latinskou přísahu Sponde ac polliceor [spondeó ak policeor] – Přísahám a slibuji. Při těchto slovech se lehce dotknete žezla (nejlépe jen symbolicky, nikoliv silou – myslete na člověka, který jednokilové žezlo třímá několik hodin v ruce). Poté vám předsednictvo pogratuluje a obdržíte desky s diplomem. Poté se předsednictvu mírně ukloníte poté i obecenstvu a opět se zařadíte. Celý obřad trvá přibližně hodinu. Po jeho skončení následuje ještě společné foto před radnicí a tím celé studium končí.

Pomohli vám tyto informace? Nezapomeňte poděkovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

DDC - České dějiny do r. 1918

DPR1 - Dějiny pravěku